27.SobotaDuben
sport

Turistický pochod SE SEVEREM NA JEDLOVOU

3 trasy, dvě startují ze železniční stanice v Jedlové, třetí ze sportovního areálu v Jiřetíne pod Jedlovou. 09:00 hod.zdarma
Turistický pochod SE SEVEREM NA JEDLOVOU

Vážení přátelé,

dovolte, abych vás co nejsrdečněji pozval na 5. ročník turistického pochodu Se Severem na Jedlovou. Akci pořádají Český rozhlas Sever, obec Jiřetín pod Jedlovou a Klub českých turistů. 

Na co se můžete těšit?

  • Na tři trasy.  Dvě startují ze železniční stanice v Jedlové mezi 9:00 – 10:30. Třetí začíná mezi 9:00 – 10:00  ve sportovním areálu v Jiřetíně pod Jedlovou, kde všechny trasy mají i cíl.
  • V cíli pochodu vás bude čekat buřt zdarma a vystoupení skupin Náplava a WTC band.
  • Vstup na rozhlednu zdarma
  • Každý účastník dostane DVD „Severočeské rozhledny“ a pamětní list jako upomínku na absolvování pochodu

Budu velmi rád, když se s vámi na startu pochodu osobně setkám.


Ing. Mgr. Milan Knotek, ředitel Českého rozhlasu Sever 

 

KDE A KDY SE SEJDEME?

Dvě trasy startujeme od železniční stanice Jedlová. Třetí začíná ve Sportovním areálu Jiřetín pod Jedlovou. Na všech místech bude stanoviště Čro Sever.

Trasa č. 1 a 2                                                                                     Trasa č. 3                   

GPS pozice místa startu 50.8427161N, 14.5702983E           GPS pozice místa startu 50.8745092N,14.5794608E


Trasa č. 1 – šestikilometrová trasa povede z nádraží k rozcestníku Tolštejnské cesty. Kdo si chce výlet opravdu užít, může odsud vyrazit po cyklostezce, která vás nejdříve dovede k hradu Tolštejn. Odtud se pak po červené turistické značce dostanete na rozhlednu Jedlová. Pokud preferujete kratší trasu, z rozcestníku Tolštejnská cesta můžete jít po zelené na rozcestí u Ranče a dál po červené na Jedlovou horu, kde bude možnost navštívit rozhlednu. Z Jedlové hory se musíte kousek vrátit (cca 250 m) a u rozcestníku odbočit vpravo směrem ke sjezdovce. Pak se vydáte ke Křížové hoře a pokračovat budete až do sportovního areálu k cíli. Tuto trasu půjdete přibližně 2 hodiny.


Trasa č. 2 - je časově náročnější (cca 2,5 hodiny chůze) a obnáší něco přes osm kilometrů. Vyrážíte z nádraží a hned na prvním rozcestníku se dejte doprava do kopce. Cesta je značená zelenou i žlutou turistickou značkou a dovede vás až k Třípanskému sloupu. Stále pokračujte po zelené směrem na Stožecké sedlo. Minete vrcholek Konopáč s historickým bunkrem, vyhlídku Sofie, až dojdete na Stožecký hřbet. Tady odbočíte vlevo po modré i zelené turistické značce. Cesta vás dovede až k nově vybudované lávce Cozrovka, která přemosťuje hlavní silnici ke Svoru. Je to krásné místo s výhledy na dominanty Českého Švýcarska. Určitě stojí za to se tu chvilku zastavit a udělat pár fotek. Na druhé straně najdete i místo na svačinku. Odtud pak vede takzvaná nová cesta. Je to oranžově značená cyklostezka. Využijeme jí a půjdeme po ní až k místu, kde se říká Na Milíři. Cestou se nabízejí úchvatné pohledy na Jedlovou horu, hrad Tolštejn i samotný Jiřetín pod Jedlovou. Na Milíři se pustíte po červené dolů doleva z kopce. Po dlouhém sestupu dojdete až k hlavní silnici a na druhé straně narazíte na žlutou značku. Ta Vás přes Lesné dovede do Jiřetína pod Jedlovou.


Trasa č. 3 - potrvá přibližně 3 hodiny a dlouhá je necelých 9 km. Odstartujete ze sportovního areálu v Jiřetíně pod Jedlovou. Zeleně značenou cestou vyrazíte směrem na Křížovou horu, poté dojdete k rozcestníku Jedlová – sjezdovka, kde navazuje červeně značené cesta Hřebenovka. Ta Vás dovede až na Jedlovou horu. Poté budete pokračovat po červené a dojdete až ke zřícenině hradu Tolštejn. Následně se napojíte na cyklostezku, kde se vrátíte zpět do sportovního areálu v Jiřetíně.

 

DOPRAVA 

Spojení pro trasu č. 1 a č. 2 

Do Jedlové jede vlak z hl. nádraží v Ústí n. L s přestupem v Děčíně, dále vlak z Varnsdorfu s přestupem v Rybništi a vlak z České Lípy směrem do Jedlové.
 

Ústí nad Labem s přestupem v Děčíně

Odjezd Ústí n. L. 8:15– příjezd Děčín 8:33                                   odjezd Děčín 8:36 – příjezd Jedlová  9:24

Odjezd Ústí n. L. 9:15 – příjezd Děčín 9:30                                   odjezd Děčín 9:36 – příjezd Jedlová 10:24


Varnsdorf

Odjezd Varnsdorf 8:42 – příjezd Rybniště 8:56                          odjezd Rybniště 9:20 – příjezd Jedlová 9:29


Česká Lípa

Odjezd Česká Lípa 8:26 – příjezd Jedlová 8:57

Odjezd Česká Lípa 9:37 – příjezd Jedlová 10:14


Spojení pro trasu č. 3

Do Jiřetína pod Jedlovou jede vlak z Ústí nad Labem s přestupem na autobus č. 402 v Děčíně, dále autobus č. 402 z Varnsdorfu a vlak z České Lípy s přestupem v Rybništi na autobus č. 402


Ústí nad Labem s přestupem v Děčíně

Odjezd Ústí nad Labem hl. n. 8:15 – příjezd Děčín 8:33

Odjezd Děčín 8:41 autobus č. 402 – příjezd 9:35 Jiřetín pod Jedlovou nám.


Varnsdorf

Odjezd Varnsdorf autobus č. 402  8:03 – příjezd 8:21 Jiřetín pod Jedlovou nám.


Česká Lípa s přestupem v Rybništi

Odjezd Česká Lípa vl. n.  8:26  - příjezd 9:08 Rybniště      odjezd Rybniště bus 402 9:29  - příjezd 9:35 Jiřetín p. Jedlovou nám.


V případě velmi nepříznivého počasí nejsme schopni garantovat konání turistického pochodu.

www.sever.rozhlas.cz

vstup zdarma, akce pro děti, vstup se zvířaty